Debata na temat finansowania badań porównawczo-efektywnych cd

Chociaż komentarze te malowały karykatury nowych władz federalnych, których nie było w ustawie, były strzałem w dziesiątkę całego przedsięwzięcia CER. Ponieważ debata trwa nadal, prawdopodobnie zobaczymy więcej diatrybów mających na celu realizację programu ideologicznego lub handlowego. Ale CER porusza również ważne kwestie, które wymagają ciągłej uwagi troskliwych klinicystów i decydentów. Na przykład, chociaż takie badania mogą dobrze określić podejście pierwszego rzutu, z którego najchętniej skorzysta typowy pacjent, jaki jest najlepszy sposób zindywidualizowania leczenia dla pacjentów odstających , dla których takie podejście okazuje się nie najlepszą strategią. W przypadku niektórych leków farmakogenetyka może dostarczyć nam opartego na dowodach sposobu na identyfikację tych pacjentów prospektywnie, ale nauka nie jest gotowa do zastosowania w przypadku większości decyzji terapeutycznych. Co więcej, opłacalność jest pojęciem obciążonym trudnymi kwestiami etycznymi i metodologicznymi, których nie możemy odrzucić jedynie na podstawie odwołania do utylitaryzmu. Jaka jest moralna odpowiedzialność lekarza za opiekę nad pacjentem, dla którego najlepsza terapia może nie spełniać konwencjonalnych standardów opłacalności. Te aspekty debaty będą musiały być kontynuowane, gdy zaczniemy wdrażać CER z tym ważnym nowym finansowaniem. Na szczęście Kongres nie pozwolił, by ostrzeżenia dystopijnego naukowego państwa policyjnego podkopały potrzebę narodu, aby dowiedzieć się, co działa najlepiej w medycynie. Biorąc pod uwagę kryzysy jakości i kosztów, przed którymi stoimy, ochrona ignorancji byłaby kiepską strategią zwiększania skuteczności, bezpieczeństwa i przystępności opieki zdrowotnej. Chociaż CER uniknął tym razem ostrzału skoordynowanych kul, debata będzie kontynuowana. Aby zaangażować się w to w sposób odpowiedzialny, musimy skupić się na metodologicznych, praktycznych i etycznych kwestiach, które napotkamy w nowej erze CER, unikając jednocześnie dezinformacji i rozproszeń, które mają na celu utożsamianie generowania nowej wiedzy z odmową opieki.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Nie zgłoszono żadnego potencjalnego konfliktu interesów związanego z tym artykułem.
Author Affiliations
Dr Avorn jest profesorem medycyny w Harvard Medical School, szefem wydziału farmakoepidemiologii i farmakoekonomii w Brigham i szpitalu kobiecym oraz dyrektorem Harvard Interfaculty Initiative on Leki i Społeczeństwo – wszystko w Bostonie.

[hasła pokrewne: sprzątanie poznań, elewacje Poznań, okna pasywne ]

Powiązane tematy z artykułem: elewacje Poznań okna pasywne sprzątanie poznań