Diastologia: Kliniczne podejście do rozkurczowej niewydolności serca

Pacjenci z klinicznym zespołem niewydolności serca są często umieszczani w jednej z dwóch kategorii – tych ze zmniejszoną frakcją wyrzutową lewej komory (skurczową niewydolnością serca) i tymi z prawidłową lub zbliżoną do prawidłowej frakcją wyrzutową lewej komory (rozkurczową niewydolnością serca) . O ile skurczowa niewydolność serca była dobrze badana od wielu dekad, rozkurczowa niewydolność serca była do niedawna zaniedbywana. Ta książka podsumowuje obecny stan wiedzy w dziedzinie rozkurczowej niewydolności serca i jest mile widzianym dodatkiem do literatury medycznej. Książka zawiera 34 rozdziały poświęcone różnym tematom, które są szeroko związane z dziedziną rozkurczowej niewydolności serca – napisaną przez wielu czołowych ekspertów w tej dziedzinie – i towarzyszy jej CD-ROM. Ogólnie rzecz biorąc, jest to atrakcyjna książka, która jest łatwa do odczytania, z dużą ilością kolorowych, dobrze oznakowanych etykiet, czystym krojem i sekcjami, które są wyraźnie rozgraniczone. Płyta CD-ROM, która jest również przyjazna dla użytkownika, przenosi czytelników do 10 przypadków klinicznych w formacie planszowym i zawiera piękne badania diagnostyczne, takie jak filmy z echokardiogramów.
Duża część książki poświęcona jest metodom stosowanym w diagnozowaniu nieprawidłowości funkcji rozkurczowej. To skupienie jest właściwe, ponieważ w przeciwieństwie do skurczowej niewydolności serca, w której zmniejszona frakcja wyrzutowa lewej komory jest stosunkowo łatwa do zmierzenia, definicja zaburzeń funkcji rozkurczowej jest trudniejsza. Istnieją rozdziały poświęcone echokardiografii, wentrykulografia radionuklidów, obrazowanie rezonansu magnetycznego serca i inwazyjne pomiary hemodynamiczne – wszystkie metody przydatne w ocenie funkcji rozkurczowej. Badanie echokardiograficzne jest metodą dominującą, a książka zawiera wiele szczegółowych informacji dotyczących kompleksowej echokardiograficznej oceny funkcji rozkurczowej, w tym standardowego obrazowania dwuwymiarowego, wzorów Dopplera napływu mitralnego i płucnego przepływu żylnego, Dopplera tkankowego i kolorowego trybu M. Wiele zasad omówionych w tych rozdziałach zostało wzmocnionych w materiale zawartym na płycie CD-ROM. Oprócz standardowych podejść echokardiograficznych rozważane są również obiecujące nowatorskie techniki oceny czynności rozkurczowej – takie jak ocena odkształcenia mięśnia sercowego, skręcania i funkcji lewego przedsionka, dające czytelnikowi możliwość zapoznania się z tymi pojawiającymi się metodami.
Kolejna duża część książki dotyczy chorób serca, w których niewydolność serca rozwija się pomimo normalnej frakcji wyrzutowej. Tematy obejmują bardzo często występujące choroby, takie jak nadciśnienie i cukrzyca, a także rzadziej spotykane choroby, takie jak kardiomiopatie restrykcyjne i nefroporcyjne, kardiomiopatia przerostowa i choroby osierdziowe, które jednak są ważne w diagnostyce różnicowej u pacjentów z rozkurczowym sercem. niepowodzenie.
O wiele mniejsza część książki (według naszych obliczeń, 4%) poświęcana jest leczeniu farmakologicznemu u pacjentów z rozkurczową niewydolnością serca, odzwierciedlającym niedostatek dowodów dostępnych w celu podjęcia decyzji klinicznej o leczeniu tego schorzenia Dane, które były dostępne, gdy książka została przygotowana, są ładnie podsumowane. Ostatnio doniesiono o wynikach niektórych ważnych badań klinicznych, a zatem nie uwzględniono ich w obecnym wydaniu książki – nieuchronnej konsekwencji publikacji książki na szybko zmieniającym się polu.
Kto będzie zainteresowany przeczytaniem tej książki. Podejrzewamy, że specjaliści od kardiologii i kardiolodzy, a szczególnie specjaliści od obrazowania kardiologicznego (ultrasonograficy i echokardiografowie) oraz lekarze specjalizujący się w opiece nad pacjentami z niewydolnością serca, uznają to za przydatny zasób. Niektórzy będą zachwyceni czytaniem książki od deski do deski, podczas gdy inni będą zagłębiali się w poszczególne rozdziały, aby uzyskać aktualizacje dotyczące konkretnych tematów, takich jak konkretna metoda obrazowania lub stan choroby. Gratulujemy redaktorom opracowania książki, która w przyjemny sposób syntetyzuje obecny stan wiedzy na temat ważnej i szybko rozwijającej się dziedziny rozkurczowej niewydolności serca.
Mark H. Drazner, MD
David W. Markham, MD
University of Texas Southwestern Medical Center, Dallas, TX 75390
znak. edu