Fekalia w chorobie Leśniowskiego-Crohna

74-letni mężczyzna miał 5-dniową historię rozlanego bólu brzucha, zaparć, nudności i wymiotów. Jego brzuch był tympanityczny bez oznak otrzewnowych. Radiografia brzucha ujawniła rozszerzone jelita cienkie, które było zgodne z niedrożnością jelit. Wykonano eksploracyjną laparotomię i usunięto odcięty odcinek jelita. Brutalne badanie patologiczne ujawniło zwężony odcinek jelita w okolicy zastawki krętniczo-kątniczej. Przewód zatokowy był obecny na dystalnym końcu zwężenia, w sąsiedztwie niewchłanialnego szwu 10,5 cm, z wieloma ciemno-zielonymi kałami tworzącymi strukturę przypominającą koralową bransoletkę (wkładkę). Oba końce szwu były przymocowane do ściany jelita. Mikroskopowo stwierdzono dowody przewlekłego aktywnego zapalenia, które było zgodne z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Pacjent został poddany eksploracyjnej laparotomii z powodu niedrożności jelit z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna sprzed 20 lat. Podejrzewamy, że szew z tej operacji stał się nidusem do tworzenia kamieni.
74-letni mężczyzna miał 5-dniową historię rozlanego bólu brzucha, zaparć, nudności i wymiotów. Jego brzuch był tympanityczny bez oznak otrzewnowych. Radiografia brzucha ujawniła rozszerzone jelita cienkie, które było zgodne z niedrożnością jelit. Wykonano eksploracyjną laparotomię i usunięto odcięty odcinek jelita. Brutalne badanie patologiczne ujawniło zwężony odcinek jelita w okolicy zastawki krętniczo-kątniczej. Przewód zatokowy był obecny na dystalnym końcu zwężenia, w sąsiedztwie niewchłanialnego szwu 10,5 cm, z wieloma ciemno-zielonymi kałami tworzącymi strukturę przypominającą koralową bransoletkę (wkładkę). Oba końce szwu były przymocowane do ściany jelita. Mikroskopowo stwierdzono dowody przewlekłego aktywnego zapalenia, które było zgodne z chorobą Leśniowskiego-Crohna.
Pacjent został poddany eksploracyjnej laparotomii z powodu niedrożności jelit z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna sprzed 20 lat. Podejrzewamy, że szew z tej operacji stał się nidusem do tworzenia kamieni.

[patrz też: internista wikipedia, leczenie kanałowe warszawa, perforacja zęba ]

Powiązane tematy z artykułem: internista wikipedia leczenie kanałowe warszawa perforacja zęba