Hormon przytarczyc w zapobieganiu utracie kości wywołanej niedoborem estrogenu

Osteopenia występuje często u młodych kobiet z hipogonadyzmem wywołanym hiperprolaktynemią, nadmiernym wysiłkiem fizycznym, jadłowstrętem psychicznym lub niedoczynnością podwzgórza1-3. Występuje również u kobiet z endometriozą lub mięśniakami macicy leczonych analogiem hormonu uwalniającego gonadotropinę (GnRH) w celu wywołania hipogonadyzmu4-8. Ta utrata masy kostnej jest odwracalna, jeśli leczenie analogiem GnRH jest ograniczone do sześciu miesięcy 5, ale obawy o trwałą utratę kości uniemożliwiły długotrwałe leczenie analogami GnRH. Podawanie kalcytoniny wraz z analogiem GnRH kobietom z endometriozą nie zapobiega utracie kości kręgosłupa9. Jednoczesne podawanie estrogenu lub progestyny i analogu GnRH może zapobiegać utracie masy kostnej u kobiet z endometriozą lub mięśniakami gładkimi macicy, ale może zmniejszać skuteczność terapii analogiem GnRH, a progestyny obniżają stężenie cholesterolu w lipoproteinach o dużej gęstości (HDL )4,6,8 . Zabieg, który zapobiegałby utracie masy kostnej wywołanej przez analog GnRH bez uszczerbku dla korzyści, byłby cenny. Chociaż ciągłe podawanie parathormonu (PTH) obniża masę kostną, 10 przerywane podawanie PTH zwiększa tworzenie kości bardziej niż zwiększa resorpcję kości, 10-13 prowadząc do zwiększenia masy kostnej13-19. Ponadto, okresowe podawanie PTH zapobiega krótkotrwałej utracie masy kostnej spowodowanej kastracją u zwierząt20. Dlatego postawiliśmy hipotezę, że przerywane podawanie małych dawek PTH zapobiegałoby utracie masy kostnej u młodych kobiet z endometriozą, u których wystąpił hipogonadyzm wywołany terapią analogiem GnRH.
Metody
Osoby badane
Przebadaliśmy 50 kobiet (48 białych i 2 czarne), które miały 20 do 44 lat i które miały objawową, laparoskopowo potwierdzoną endometriozę. Owulacja podczas cyklu przed badaniem została potwierdzona dwufazowymi rejestracjami temperatury ciała i ciała oraz stężeniem progesteronu w surowicy krwi w fazie lutealnej większym niż 5 ng na mililitr (16 nmoli na litr). Wszystkie kobiety miały prawidłowe stężenie wapnia, fosforu, fosfatazy alkalicznej, bilirubiny, kreatyniny, tyroksyny, tyreotropiny i prolaktyny w surowicy. Kobiety z nadczynnością tarczycy, nadczynnością przytarczyc, zespołem Cushinga, hiperprolaktynemią, jadłowstrętem psychicznym, przewlekłą chorobą nerek lub wątroby lub alkoholizmem i przyjmującymi glikokortykoidy lub leki moczopędne w dawkach tyroksyny, które hamują stężenie tyreotropiny w surowicy poniżej normy lub przeciwdrgawkowe leki zostały wyłączone. Doustne środki antykoncepcyjne i danazol przerwano na co najmniej dwa miesiące, a leczenie analogiem GnRH przerwano na co najmniej dziewięć miesięcy przed rozpoczęciem badania. Przebadaliśmy również 13 normalnych kobiet, w wieku od 23 do 45 lat, bez endometriozy, które spełniły wszystkie pozostałe kryteria wstępne, aby określić, czy gęstość kości i wskaźniki obrotu kostnego były prawidłowe u kobiet z endometriozą. Badanie zostało zatwierdzone przez komitet nauk humanistycznych w Massachusetts General Hospital, a wszystkie kobiety wyraziły świadomą zgodę.
Protokół
Kobiety zostały przyjęte do Centrum Badań Klinicznych między 6 a 10 dniem ich cyklu miesiączkowego w celu pomiaru gęstości mineralnej kości promienia, kręgosłupa i bliższej części kości udowej.
[więcej w: sanatorium kolejka, penirium skład, kolejka sanatorium ]

Powiązane tematy z artykułem: kolejka sanatorium penirium skład sanatorium kolejka