Nowe badania diagnostyczne dostarcza informacji o przekroju oka

Wraz z rozwojem technologii, każda medyczna dziedzina – i nie tylko, posiada coraz więcej urządzeń wysokiej jakości, które pozwalają na szczegółową diagnostykę i wczesne wykrycie problemu. OCT czyli optyczna koherentna tomografia to wysokiej specjalizacji badanie oka. Okulista uzyskuje w ten sposób przekroje wybranych elementów gałki ocznej, co jest całkowicie bezpieczne, bezkontaktowe i bezinwazyjne. Przed badaniem stosuje się krople rozszerzające źrenice, a czas na zadziałanie to 15-30 minut. Po upłynięciu i uruchomienia skuteczności leku, można przystąpić do dalszych kroków procedury. Grubość przekrojów można ustalić według własnej preferencji, możliwe jest uzyskanie odstępów kilkudziesięciu mikrometrów. Światło niesie informację o położeniu miejsc, znajdujących się na drodze wiązki, tam gdzie zmienia się współczynnik załamania. Przesuwanie promienia w stronę przeciwną daje nam informacje o lokalizacji centrów rozpraszających. Należy złożyć częściowe wyniki pomiarów, aby uzyskać obraz przekroju badanego obiektu. Wskazania obejmują obrzęk plamki, otwór w plamce, centralna retinopatia surowicza, makulopatia cukrzycowa, zwyrodnienie plamki wiekowe, czyli AMD. Badanie trwa kilka minut, jest bezbolesne.

Powiązane tematy z artykułem: okulista