Objawowe denga u dzieci w 10 krajach Azji i Ameryki Łacińskiej cd 6

Ogólne rozkłady serotypów w okresie obserwacji przedstawiono dla każdego kraju. Wyniki obejmują pięć epizodów w kohorcie azjatyckiej (jedna w Indonezji i cztery na Filipinach) i osiem w kohorcie z Ameryki Łacińskiej (cztery w Kolumbii, jedna w Hondurasie, dwie w Meksyku i jedna w Puerto Rico), które były koinfekcjami z dwoma dengi serotypy wirusa. Wszystkie cztery serotypy wirusa dengi uległy kokirulacji w pięciu krajach azjatyckich w okresie badania, chociaż rozkłady i przeważające serotypy różniły się w zależności od kraju (wykres 1A). Przesunięcia w przewadze serotypu wystąpiły w Indonezji (serotyp 2 do serotypu 1), Filipinach (serotyp do serotypu 4) i Tajlandii (serotyp 2 do serotypu 3) (ryc. S2 w dodatkowym dodatku).
W kohorcie latynoamerykańskiej rozkłady serotypów również różniły się w zależności od kraju (ryc. 1B). Dominowały pojedyncze serotypy w Brazylii (serotyp 4) i Puerto Rico (serotyp 1), podczas gdy dwa lub więcej serotypów przeważały w Meksyku, Hondurasie i Kolumbii (która była jedyną subkoholem z Ameryki Łacińskiej dotkniętym wszystkimi czterema serotypami). Nie wystąpiły wyraźne zmiany w przewadze serotypu w subkohortach latynoamerykańskich (ryc. S3 w dodatku uzupełniającym).
Seropozytywność dengi
Tabela 4. Tabela 4. Seropozytywność dengi przy włączeniu do kohorty azjatyckich i latynoamerykańskich. W podgrupie immunogenności azjatyckiej 1345 z 1999 uczestników (67,3%) było seropozytywnych na początku badania. W podgrupie latynoamerykańskiej 1585 z 2000 uczestników (79,2%) było seropozytywnych (Tabela 4). Ogólne wskaźniki seropozytywności różniły się w zależności od kraju i wynosiły od 47,0% (Malezja) do 80,9% (Indonezja) w kohorcie azjatyckiej i od 52,6% (Meksyk) do 92,3% (Kolumbia) w kohorcie latynoamerykańskiej. Wskaźniki seropozytywności w zależności od grupy wiekowej były ogólnie podobne w kohorcie azjatyckiej i kohorcie z Ameryki Łacińskiej: w grupie uczestników od 9 do 12 lat wskaźniki te wynosiły 75,7% w kohorcie azjatyckiej i 76,4% w kohorcie z Ameryki Łacińskiej. , a także w grupie osób w wieku od 13 do 16 lat, odpowiednio 87,4% i 84,0%.
Dyskusja
Te dwa badania, przeprowadzone w 10 krajach, w których denga jest endemiczna, zostały podobnie zaprojektowane i wykorzystano te same metody i definicje przypadków, co umożliwiło wychwycenie danych dotyczących objawowych epizodów dengi, a także porównań między krajami, regionami i grupami wiekowymi. Stwierdziliśmy, że obciążenia specyficzne dla dengi są bardzo zróżnicowane w każdym regionie geograficznym i że dotyczy to wszystkich grup wieku dziecięcego.
Ogólna częstość występowania epizodów gorączkowych różniła się w zależności od kraju i zmniejszała się wraz z wiekiem. Chociaż ogólna częstość występowania wydawała się być wyższa w kohorcie azjatyckiej niż w kohorcie z Ameryki Łacińskiej, ta różnica była prawdopodobnie częściowo spowodowana młodszym przedziałem wiekowym uczestników włączonych do tej grupy, u których oczekuje się wystąpienia ostrej choroby przebiegającej z gorączką. być wyższa.23,24 Podobna ogólna częstość występowania w porównywalnych grupach wiekowych (od 9 do 12 lat i od 13 do 16 lat) sugeruje, że obciążenie związane z chorobą z gorączką u dzieci w wieku od 9 do 16 lat było podobne w obu grupach. kohorty.
Znaleźliśmy znaczne obciążenia chorobami dengi we wszystkich 10 krajach; jednak częstość występowania VCD ogółem oraz w dwóch porównywalnych grupach wiekowych w subkohortach była ogólnie wyższa w kohorcie azjatyckiej niż w kohorcie z Ameryki Łacińskiej
[hasła pokrewne: elewacje Poznań, sprzątanie domu, szorowarka ]

Powiązane tematy z artykułem: elewacje Poznań sprzątanie domu szorowarka