Rodzaje badań w zależności od stopnia wady wzroku

Dokonywanie pomiarów dotyczy także gałki ocznej. Takim przykładem jest sprawdzanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Ciśnienie mierzy się za pomocą urządzenia – tonometru. Może ono przebiegać bezdotykowo lub wymagać kroplowego i bezpośredniego kontaktu z okiem. Bezdotykowa metoda wiąże się z tzw. „dmuchnięciem w oko”, co przypomina uczucie mocnego wiatru podczas wietrznego dnia. Prawidłowe ciśnienie to 10-21 mmHg. Metoda przeprowadzania badania wiąże się z rodzajem tonometru. W przypadku nieprawidłowości okulista może zlecić dodatkowe, bardziej szczegółowe badania. Należy do nich: OCT, badanie elektrofizjologiczne, angiografia fluoreseinowa, czyli kontrastowa analiza naczyń krwionośnych dna oka, badanie pola widzenia, USG gałki ocznej. Badanie pole widzenia wykonuje się przy podejrzeniu jaskry, a USG przy słabym wyglądzie dna oka. Należy pamiętać i uświadomić pacjenta, że trwa to kilkanaście minut, jest bezpieczne i bezbolesne. Nie można odkładać wizyty, zwłaszcza, gdy występują objawy, które nas niepokoją lub wydają się być niebezpieczne. Warto wybrać się do specjalisty kontrolnie, jeszcze zanim pojawią się dolegliwości. Może to odpowiednio wcześnie wykryte, zapobiec rozwojowi wady, lub wyeliminować ją.

Powiązane tematy z artykułem: okulista