Spodziewane badanie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po poważnej traumie czesc 4

Częstości bliższej i dalszej zakrzepicy żył głębokich były praktycznie identyczne dla lewej i prawej nogi. Wyniki u 36 pacjentów, u których wykonano wczesną flebografię (ponieważ nie można było ich przesiać z pletyzmografią seryjną) nie różniły się od wyników u 313 pacjentów poddanych opóźnionej flebografii. Zakrzepica żył głębokich została zdiagnozowana u 58,3 procent osób z wczesnymi badaniami i 57,5 procent osób z opóźnionymi badaniami (P = 0,92), a proksymalna zakrzepica żył głębokich została zdiagnozowana odpowiednio w 16,7 i 18,2 procent (P = 0,82). Tylko 3 z 201 pacjentów z zakrzepicą żył głębokich (1,5 procent) miało kliniczne cechy sugerujące zakrzepicę, zanim diagnoza została wykonana przez flebografię. Żaden z trzech pacjentów ze śmiertelną zatorowością płucną nie miał żadnych objawów klinicznych świadczących o żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej przed ich nagłą śmiercią w dniach 15, 16 i 18 po urazie.
Tabela 2. Tabela 2. Wystąpienie zakrzepicy żył głębokich i proksymalnej zakrzepicy żył głębokich w kohorcie 349 pacjentów, według miejsca poważnego urazu. Ryc. 1. Ryc. 1. Częstość zakrzepicy żył głębokich wśród 349 pacjentów z jednym lub kilkoma poważnymi urazami. Białe pola wskazują częstość występowania zakrzepicy żył głębokich wśród 243 pacjentów z urazami zamkniętymi w jednym regionie ciała, a czarne pola wskazują częstość wśród 106 pacjentów z obrażeniami w dwóch regionach (87 pacjentów) lub trzech regionach ( 19 pacjentów). (Żaden z pacjentów nie odniósł poważnych urazów we wszystkich czterech regionach.) Na przykład częstość występowania zakrzepicy żył głębokich wynosiła 39 procent wśród pacjentów z urazami głowy tylko; 50 procent wśród osób z urazami głowy i kręgosłupa; 69 procent wśród osób z urazami głowy i twarzy, klatki piersiowej lub brzucha; i 77 procent wśród osób z urazami głowy i urazami ortopedycznymi kończyn dolnych.
Częstość zakrzepicy żył głębokich i proksymalnej zakrzepicy żył głębokich według miejsca (lub miejsc) poważnego urazu pokazano w Tabeli 2. Wielu pacjentów miało obrażenia obejmujące więcej niż jedno miejsce. Związek pomiędzy wystąpieniem zakrzepicy żył głębokich a każdą możliwą parą miejsc urazu pokazano na rycinie 1. Te warunkowe prawdopodobieństwa sugerują silny wpływ uszkodzeń ortopedycznych kończyny dolnej na ryzyko zakrzepicy.
Zakrzepica żył głębokich została zdiagnozowana u 81 procent pacjentów z uszkodzeniami rdzenia kręgowego. Wśród pacjentów z złamaniami kończyn dolnych rozpoznano zakrzepicę żył głębokich u 61 procent osób z złamaniami miednicy, u 80 procent pacjentów z złamaniami kości udowej, u 77 procent pacjentów z złamaniami kości piszczelowej, au 74 procent pacjentów z złamaniem kości piszczelowej złamania.
Zatorowość płucna
W czasie obserwacji u 39 pacjentów klinicznie podejrzewano zator tętnicy płucnej przed wykonaniem zabiegu wenografii. Zator tętnicy płucnej potwierdzono w siedmiu (w trzech w autopsji, trzech w badaniu płuc, a w jednym za pomocą angiografii płucnej). Rozpoznanie zatorowości płucnej wykluczyło 22 pacjentów (w 17 badaniu płuc, 4 w angiografii i w autopsji). Rozpoznanie zatorowości nie zostało potwierdzone ani wykluczone u pozostałych 10 pacjentów z niediagnostycznymi skanami płuc, chociaż w 8 z 10 przypadków zakrzepica żył głębokich została potwierdzona przez flebografię w ciągu 24 godzin po skanowaniu i dlatego nie wykonano angiografii
[przypisy: radektomia, diagnoza integracji sensorycznej, ginekolog na nfz lublin ]

Powiązane tematy z artykułem: diagnoza integracji sensorycznej ginekolog na nfz lublin radektomia