Joseph Babinski: Biografia

Józef Babiński (1857-1932) – uznany dziś przede wszystkim za tytułowy znak Babińskiego badania fizykalnego – stał się pionierem nowoczesnej neurologii, gdy zerwał z tradycją swojego byłego mentora, Jean-Martina Charcota, aby rozwinąć i ogłosić badanie neurologiczne . Charcot, bezspornie wiodący neurolog z połowy XIX wieku, polegał przede wszystkim na historii medycznej i dokładnej obserwacji, aby sformułować oceny kliniczne. Opowiedział też, że histeria jest dynamiczną dysfunkcją kory mózgowej. Babiński natomiast wątpił w przydatność i dokładność historii medycznej i podkreślał znaczenie prawidłowo przeprowadzonego badania neurologicznego. Twierdził, że histeria jest źle zdefiniowanym zaburzeniem psychicznym, które lepiej byłoby nazwać pithiatism , termin ten wymyślił z języka greckiego, co zostało stworzone przez sugestię i uleczalne przez perswazję. Józef Babiński, około 1904 r. Zdjęcie Eug. Pirou, Paryż. Z Wellcome Library w Londynie.

W tej życiorysie naukowym Jacques Philippon i Jacques Poirier badają różne aspekty złożonej i urzekającej osobowości Babińskiego . Był człowiekiem rozsądku , który wymagał w swoich analizach klinicznych, a także wątpiącym Tomaszem, który na zawsze domagał się weryfikacji, sceptycznie nastawiony do objawów i badań przeprowadzanych przez innych. Był mistrzowskim debatorem, silnym w swoich przekonaniach, wyrażającym i chętnym, jeśli trzeba, otwarcie sprzeciwiać się panującej mądrości. Vincenzo Néri, były student, opisał Babińskiego na spotkaniach Société de Neurologie de Paris, charakterystycznie sam przeciwko każdemu, godnemu podziwu i do słuchania, z precyzją pięknego gladiatora . Był także gwałtem krzywd , Ale czasami żrące i podatne na publiczne argumenty ze współpracownikami. Perfekcjonista pracoholikiem, którego dręczyła choroba zwątpienia , starał się umieścić pióro na papierze, a następnie wielokrotnie przerobił manuskrypty i obsesyjnie ponownie zbadał pacjentów. Jako surowy nauczyciel, był charyzmatyczny, ciepły i kolegialny dla małego kręgu oddanych przyjaciół, a jego zabawny, prywatny humor czasami miał wątpliwy gust .
Intrygi i polityka akademickich nominacji i awansów w XIX-wiecznej Francji są bardzo szczegółowe i wydają się niezwykle nowoczesne – a może ambicje, zazdrość i manewrowanie władzą i władzą są uniwersalne i niewiele zmieniły się w minionym stuleciu. W każdym razie Babiński był ofiarą rywalizacji między Charcchem a ambitnym i bezwzględnym byłym uczniem Charcota, Charlesem Bouchardem, który dążył do założenia własnej szkoły i zazdrościł Charckowi. Gdy wpływ Charcota zniknął, Bouchard skutecznie zablokował postęp akademicki uczniów Charcota, w tym Babińskiego.
Podobnie jak jego amerykański współczesny Silas Weir Mitchell, któremu również odmówiono profesury neurologii, Babiński skoncentrował się na praktyce klinicznej i opracowaniu badania neurologicznego. Philippon i Poirier zapewniają najszerszą dostępną bibliografię pism Babińskiego, podsumowują jego niewiarygodny korpus medyczny i dostarczają interesujących i mało znanych wglądów w niektóre z jego dobrze znanych tekstów – w tym znak Babińskiego, różne techniki rozróżniania zaburzeń organicznych od histerycznych , opis anosognozji i opis jednostronnej depresji odruchu Achillesa w rwie kulszowej.
Autorzy odpowiednio podkreślają pochodzenie, opis i znaczenie znanego znaku Babińskiego Publiczne oświadczenie Babinskiego, że znak został odkryty przez drobiazgowe badanie i porównanie pacjentów z zaburzeniami organicznymi i histerycznymi, można zestawić z bardziej barwną wersją Jean-Alexandre Barré, że Babiński zauważył różne reakcje palców u dwóch kobiet w sąsiednich szpitalnych łóżkach – taki, który był histeryczny i cierpiał na ucisk na rdzeń kręgowy – gdy pieszczotliwie poklepał stopy swoich pacjentów, przechodząc przez oddział Hôpital de la Pitié w ciepły letni dzień.
Józef Babiński to świeża i wyważona ocena człowieka i jego licznych zasług. Jego autorzy rzucają światło na człowieka stojącego za eponimem, starannie rozważają jego spuściznę i dostarczają cennych (i zaskakująco nowoczesnych) wglądów w akademickie walki o władzę, względne korzyści praktyki akademickiej i nieakademickiej oraz trudności w zdefiniowaniu własnej ścieżki kariery w odróżnieniu od tej wspierającego mentora.
Douglas J. Lanska, MD, MSPH
VA Medical Center, Tomah, WI 54660
douglas. va.gov
[przypisy: perforacja zęba, anatomia gardła, skuteczne sposoby na opryszczkę ]

Powiązane tematy z artykułem: anatomia gardła perforacja zęba skuteczne sposoby na opryszczkę