Recepta innowatora: destrukcyjne rozwiązanie dla opieki zdrowotnej

W powieści Aravinda Adigi Biały tygrys (New York: Free Press, 2008) narrator opisuje cotygodniowe wizyty w sklepie monopolowym. Na ścianie, w kapiącej czerwonej farbie, widniały setki marek alkoholi i ich ceny. Ale wiedział, czego chciał. Był tam, aby kupić whisky dla swojego pana, który pił tylko jeden rodzaj. Musiał przepychać się z dziesiątkami innych klientów, którzy frezowali przy kasie, wrzeszcząc, by zwrócić uwagę sprzedawcy sklepu. MinuteClinic obiecuje lepsze wrażenia. Założona w 2000 roku w Minnesocie firma prowadzi kliniki w około 525 sklepach detalicznych w 24 stanach i oferuje leczenie problemów medycznych, które obejmują od stopy sportowca do prążkowia w 15 minut. Hasło firmy brzmi: Jesteś chory. Jesteśmy szybcy . Wymienia kilka typowych chorób, testów i szczepionek wraz z powiązanymi opłatami, które dla większości usług są poniżej 100 USD. Praktykujący pielęgniarki zapewniają opiekę pacjentom i podobnie jak klienci sklepów monopolowych Adigi, pacjenci często chodzą wiedząc, czego potrzebują.
Według Clayton Christensen i jego współautorów, MinuteClinic zakłóca tradycyjne modele biznesowe, przybliżając usługi użytkownikom po niższych kosztach. Praktykujący pielęgniarki zapewniają opiekę, która wcześniej była domeną lekarzy rodzinnych. Utrata lekarzy to zysk społeczeństwa – w postaci wygodnej i niedrogiej opieki nad pacjentami.
Podstawą takich innowacji są postępy w technologii, które przekształcają intuicyjną medycynę w opiekę opartą na regułach . Problemy, które kiedyś wymagały intensywnej pracy diagnostycznej przez wysoko wyszkolonych lekarzy, mogą teraz być obsługiwane przez asystentów, którzy używają algorytmów, które zawierają wiedzę lekarzy. Pacjenci z cukrzycą mogą sprawdzać własne poziomy glukozy i zarządzać swoim stanem za pomocą insuliny. Szybkie testy na gardło prążkowane pozwalają pielęgniarkom zapewnić opiekę. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej w międzyczasie podejmują się zadań, które wcześniej wykonywali specjaliści. Specjaliści wkraczają na siebie nawzajem – na przykład angioplastyka umożliwiła kardiologom wyparcie chirurgów serca.
Christensen po raz pierwszy zbadał przełomowe innowacje w branży napędów dyskowych, które wybrał, ponieważ znajomy opisywał firmy produkujące dyski twarde jako najbliższe muchy, które można spotkać w świecie biznesu . Genetycy lubią badać muchy z powodu ich krótkiego okresu. długość życia. Szybki wzrost i spadek fal napędów dyskowych pomógł Christensenowi sformułować swoją teorię innowacji, którą zastosował w dziedzinach tak różnych, jak edukacja i telekomunikacja. Wraz z jego współautorami, Jerome Grossmanem i Jasonem Hwangiem, zamierza, aby Recepta innowatora była mapą drogową dla reformatorów opieki zdrowotnej, ponieważ zajmują się problemami rosnących kosztów opieki zdrowotnej i słabym dostępem do usług w Stanach Zjednoczonych.
Lekarze często potępiają komercjalizację opieki zdrowotnej. Arnold Relman, były redaktor naczelny czasopisma, powiedział, że amerykański system opieki zdrowotnej zawodzi, ponieważ my w Ameryce pozwoliliśmy sobie uwierzyć, że opieka zdrowotna to tylko inna branża, że zapewnienie opieki medycznej to biznes, i że usługi medyczne są towarem ekonomicznym najlepiej dystrybuowanym przez siły rynkowe.
Christensen i jego współpracownicy uważają, że takie argumenty są samowystarczalne – próbą zachowania przychodu i dysfunkcjonalnych modeli usług przez lekarzy Ich recepta: niech ludzie wybierają opiekę zdrowotną, której potrzebują, i korzystają z rachunków oszczędnościowych w połączeniu z ubezpieczeniem o wysokim odliczeniu, aby za to zapłacić. Przewidują one dalsze rozdrobnienie świadczenia usług i mają nadzieję, że elektroniczne rejestry medyczne będą tkanką łączną, która przyciąga i utrzymuje poszczególne elementy naszej opieki. Wzywają zintegrowanych dostawców o stałych opłatach, takich jak Kaiser Permanente, aby rozszerzyć działalność na cały kraj, aby działali jako orędownicy reformy służby zdrowia i stworzyć warunki, które pozwolą przełomowym innowacjom – takim jak korzystanie z tańszych opiekunów – zakorzenić się i rozwijać.
Recepta Innowatora zachwyci zwolenników opieki medycznej ukierunkowanej na konsumenta, zaalarmuje stowarzyszenia lekarzy i zwolenników znacjonalizowanej opieki zdrowotnej i oświeci wszystkich.
Dr Karunesh Tuli, Ph.D.
310 Mockingbird Ln., South Pasadena, CA 91030
com
Powołanie się na artykuł (1)
Zamknij Cytowanie artykułów
[więcej w: ginekolog na nfz lublin, penirium skład, radektomia ]

Powiązane tematy z artykułem: ginekolog na nfz lublin penirium skład radektomia